Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування

Перелік документів групи експертів

[mp_code]

Консультує Навроцький Сергій Павлович (експерт в межах цивільного і земельного законодавства)

В Україні об’єднання громад проходить на добровільній основі, скептиків якої стає все менше. Так сьогодні створено вже 177 об’єднаних територіальних громад. Десятки громад, що об’єдналися в цьому році, очікують від ЦВК рішення про призначення перших місцевих виборів. Ще десятки громад наступають їм на «п’яти» в очікуванні висновків від обласних державних адміністрацій про відповідність рішень про об’єднання Конституції та законам України. Фактичні надходження до загального фонду бюджетів 159 об’єднаних територіальних громад склали 1 мільярд 324 мільйони гривень.  Це у 7 разів більше, ніж за відповідний період 2015 року

Протягом поточного року у Вінницькій області позитивні висновки облдержадміністрації щодо проектів рішень про об’єднання отримали 13 перспективних ОТГ у двох з яких вже пройшли перші вибори (Іллінецька, Вапнярська ОТГ).

Вінницькою обласною Асоціацією органів місцевого самоврядування вживаються активні заходи щодо методичної допомоги ініціативним громадам у цьому напрямку. Тільки у серпні опубліковано та розповсюджено засобами електронного зв’язку методичні посібники як щодо актуального алгоритму добровільного об’єднання громад так і їх покрокового документального оформлення. Спільно з Фондом ім. Фрідріха Еберта в Україні проведено 2-х денний семінар «Реформа з децентралізації влади в Україні. Можливості та виклики для територіальних громад».

Однак, існують чинники які об’єктивно створюють перешкоди реалізації реформи децентралізації залишається питання повсюдності здійснення місцевого самоврядування. Особливо гостро воно стоїть відносно земельних ресурсів.

Нагадаємо, що 19 квітня 2016 року Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель» (№4355).

При наявності суттєвих технічних неузгоджень вказаний законопроект, на думку експертів, у цілому відповідає вимогам часу і потребує термінового прийняття як засіб урегулювання питань розбудови об’єднаних територіальних громад.

Зокрема, виступаючи на форумі «Децентралізація, стан та перспективи об’єднання громад», що пройшов 26 серпня в Новоград-Волинську Житомирської області заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода повідомив, що сьогодні лише до 5% землі у розпорядженні органів місцевого самоврядування. Рештою земель розпоряджаються чиновники Держгеокадастру, що не схвалюється  Мінрегіоном з огляду на Концепцію реформи місцевого самоврядування.

На важливість питання регулювання земельних відносин вказує переважна більшість звернень з цієї тематики від керівників громад – членів Асоціації до групи експертів-консультантів (детальнішу інформацію читайте на нашому сайті).

Для використання у роботі публікуємо найбільш характерні з них:

 

navrotskyj-yurystЯк проводиться перерахунок  орендної плати за існуючими договорами оренди земель комунальної та державної власності?   Відповідно до ст.21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю  проводиться у відповідності до Податкового кодексу України.   Розмір орендної плати (податку) за землю переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом (п. 13 Типового договору оренди).   Пунктом 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають до державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 Податкового кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Як проводиться оплата  земельного податку (оренди) фізичними осібами- підприємцями, що мають у власності (в оренді)  будівлі та споруд комерційного призначення, розташованих в  населеному пункті ? Відповідно до пп. 4 п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу України  якщо власник магазину являється платником єдиного податку то він  звільняється від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку, окрім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються ним для провадження господарської діяльності.

Як вирішувати  питання з власниками будівель, споруд комерційного призначення, які не дають згоду на укладення договору оренди земельних ділянок, на  яких розташовані вказані об’єкти? Відповідно до п. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України особа, яка придбала будівлю,  має сплачувати земельний податок на загальних підставах за земельну ділянку, на якій розташовано таку будівлю, з урахуванням прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.   На даний час державна реєстрація набутої нерухомості здійснюється нотаріусом, при вчинені нотаріальних дій відповідно до  Закону України«Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Інформацію щодо власників нерухомості можна отримати з Державного реєстру за зверненням посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування у зв’язку із здійсненням ними повноважень, визначених законом.

Яким чином може проконтролювати сільська рада  розмір орендної плати на  відповідність нормативно-грошовій оцінці орендованих земельних ділянок, адже більшість договорів оренди земель комунальної та державної власності, що перебувають за межами населеного пункту укладались РДА? Пунктом 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають до державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік.   Тому, при наявності даних щодо орендарів земельних ділянок, що розташовані на землях  територіальної громади, необхідно звернутись до районної, об’єднаної державної податкової інспекції із запитом для отримання поданих орендарем копій  податкових декларацій, станом на 01.02.2016р.

[/mp_code]