У Вільшанці запрацював новий борошномельний комплекс

Ніхто не стане заперечувати, що кооперативний рух – дуже перспективний напрям. Згуртувавшись, селяни отримують можливість формувати товарні партії й збувати їх із найбільшою вигодою. Однак процес кооперації, як відомо, йде в Україні вкрай повільно. Недостатньо фахівців, які б зорганізували людей, селянам не вистачає сміливості розпочати. А якщо й знаходиться активна людина, яка започатковує кооператив, то об’єднанню може елементарно не вистачати коштів на розкрутку.

Та Вільшанці Крижопільського району все вдалося – новий кооператив вже запрацював на всю потужність та надає всі необхідні послуги своїм членам за мінімальною ціною.

Нещодавно тут після прискореної модернізації відновив роботу  млин, один із найпотужніших і найсучасніших в Україні. Вільшанці знову випускають борошно вищого і першого сортів, висівки, а також отримують олію та роблять корм для тварин.

Реалізація задуму громади щодо створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу з переробки зернових культур стала можливою завдяки участі у Спільному Проекті Європейського Союзу та Програм Розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-ІІІ».

Катерина Астапенко, координатор спільного проекту ЄС ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»В Крижопільському районі каже, що все почалось 2015 року. Саме тоді була підписана міжнародна трьохстороння угода між ЄС ПРООН, Крижопільською районною адміністрацією та районною радою.

– Наш район відібради для участі в у Спільному Проекті Європейського Союзу та Програм Розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-ІІІ». Потім була спільна нарада для всіх громад Крижопільського р-ну. Робоча група вивчала проблеми району та потреби його мешканців. Робоча група вивчала проблеми району та потреби його мешканців. Серед мешканців Вільшанської громади було проведене анкетування, за результатами якого виявилось, що тут люди вирощують і обробляють свої земельні ділянки, вирощують зернові культури. В них є потреба в переробці даних зернових культур на борошно, олію і на корм худобі, розповідає Катерина Іванівна.

IMG_0414Вільшанка – село, де на 1360 жителів громади налічується понад 600 голів великої рогатої худоби, а також свині, птиці та інша худоба. Тобто  кожне домогосподарство тримає 2-3 корови. І основний дохід селяни мають саме з виробництва сільськогосподарської продукції. Після відкриття кооперативу їм вже не доведеться їхати в інші населені пункти для того, щоб помолоти продукцію. Окрім зручності, СОК «Вільшанський колосок» надає селу й перспективу економічного розвитку.

Сільський головаОлександр Іщук розповідає, що з відкриттям кооперативу життя селян значно полегшилось: тепер не треба їздити в сосідні села аби переробити зерно на борошно чи корм тваринам. Тим паче основа для кооперативу була – в селі довгий час працював потужний млин, проте аби його відремонтувати потрібні були значні кошти, дешевше вийшло придбати нове оснащення.

IMG_0435–  Наш  млин побудований у 1968 році. До 2003 року він обслуговував громаду. Проте з часом обладнання  вийшло з ладу і перестало працювати, – ділиться досвідом сільський голова. –  Ми хотіли відремонтувати, та ціна ремонту була захмарна. В 2015 році нам запропонували участь в проекті – приміщення відремонтувати, обладнання старе демонтувати, нове встановити. Громада підтримала пропозицію, бо їздити по сусідніх селах в людей вже не було сил. Та й ціни там захмарні, – не кожен в змозі оплатити послуги. А зараз все необхідне можна отримати в межах села: переробити зерно на борошно, насіння соняха на олію і екструдувати зерно на корм. Та й платять люди копійки – всі послуги надаються по собівартості.

Вартість млина складає 550 тисяч гривень. Проект ЄС/ПРООН профінансував 80% цієї суми, інші 20% зібрали члени кооперативу. Агрегат  доставили із м. Могилева-Подільського. Він перероблятиме зерно на борошно та екструдує зерно на корм худобі і птиці.

Зараз в кооперативі працює три чоловіки: Голова кооперативу, мельник та бухгалтер. Та в перспективі – розширити спектр послуг, а відповідно і збільшити кількість працівників.

– Скептиків вистачало, люди думали, що буде як і передвиборчими обіцянками – знову поговорять-поговорять і замовкнуть, – ділиться враженнями голова «Вільшанського колоска» Ігор Сухина. –  Активних членів спочатку було 15 чоловік. Та коли побачили, що йде робота, встановлюється  нове обладнаня, –  почали активно вступати в кооператив та здавати кошти.

Та не зерном єдиним. Вільшанська громада показала позитивний досвід реалізації першого траншу грошей: млин працює на всю потужність, члени кооперативу задоволені. Та виникла інша потреба – в обробці землі. Найближчим часом планується придбання трактору та необхідного обладнання для того, щоб допомогти жителям з веденням їх сільськогосподарської діяльності.

– Ми показали позитивний досвід першого траншу. Керівництво Проекту  виявили бажання дати нам 2 транш – 10 тис доларів, і спрямувати його  на розвиток кооперативу. Тому зараз ми подали мікропроектнупропозицію по закупівлі трактора, косілки, плуга і сівалки роторної, щоб покращити й умови вирощування їх зернових культур. Загальна вартість цього проекту склала  – 333000грн, з яких внесок громади –  66600грн. Сподіваюсь, що і ці кошти нам вдасться так легко освоїти та направити в необхідне русло, – підсумовує Катерина Іванівна, координатор Крижопільського ресурсного центру.

Кооператив – це хороший старт для продовження розвитку бізнесу в селі. Це форма зайнятості населення. Адже село потім може об’єднати під один кооператив мешканців інших сіл і районів чи навіть областей. Кооперативи можуть бути безмежно великими і це величезна можливість для людей, щоб почати розвиток серйозних підприємств у майбутньому.

«Вільшанський колосок» лише розпочав свою роботу, та поки що обслуговує лише членів кооперативу.Але голова кооперативу дивиться в майбутнє: найближчим часом вони експортуватимуть свою продукцію як по  Україні так і за кордон.

IMG_0463

IMG_0482

IMG_0483

IMG_0476

IMG_0423

IMG_0416

IMG_0489

IMG_0447

IMG_0563

IMG_0537

IMG_0588

IMG_0616