Ресурсно-інформаційні Центри – майбутнє громад Вінниччини

Зробити громаду впізнаваною, популяризувати пам’ятки архітектури та визначні місця, розробити власний туристичний бренд та покращити матеріально-технічне становище в громаді можна завдяки грантовій діяльності та залученню інвестицій. Допомогти з цим можуть ресурсно-інформаційні Центри, над створенням яких наразі активно працює Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування.

Минулого року Секретаріат ВОАОМС провів низку кущових семінарів щодо їх створення. Результатом стала активна участь громад у цьогорічному, 15 обласному конкурсі проектів розвитку територіальних громад і різноманітних міжнародних грантових програмах та конкурсах. Проте, Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування не зупиняється на досягнутому і надалі продовжує працювати в цьому напрямку. Більш детально про створення та організацію роботи Інформаційно-ресурсних Центрів розповів перший заступник Керівника Секретаріату ВОАОМС Володимир Репей.

-В чому полягатиме робота Інформаційно-ресурсних Центрів в об’єднаних територіальних громадах?

У зв’язку з сучасною політичною та соціально-економічною ситуацією постає необхідність роботи над реалізацією принципів сталого розвитку в громаді та більш активного залучення всіх верств населення, представників установ, організацій та бізнесових структур до процесу управління та діалогу з органами місцевої влади, виробленням прозорих та ефективних механізмів планування на місцевому рівні, залученням громадян до управління та наповнення місцевих бюджетів.

Інформаційно-ресурсний Центр в громаді має на меті об’єднати всі верстви населення, всіх громадян, має виступити тим локомотивом, за яким підтягуватиметься розвиток, успіх і процвітання громади.

Сьогодні в області функціонує 34 об’єднані територіальні громади, решта проходять шлях об’єднання чи приєднання до вже існуючих ОТГ, є й такі, що й досі сумніваються чи варто об’єднуватися. Проте, вже відбулась фінансова децентралізація, громади тепер самі відповідають за свій бюджет і його наповнення. Практика показує, що той, хто активний в інформаційному просторі, – легше знаходить партнерів та інвесторів, залучає кошти на розвиток та розбудовує майбутнє громади. А активна промоційна діяльність та успішний брендинг є однією з обов’язкових умов прогресивного розвитку громади.

Одним з важливих напрямків діяльності Ресурсно-інформаційного Центру має стати активізація грантової діяльності громади, що дасть можливість залучення в економіку громад додаткових коштів різного рівня, а головне – має створитися інвестиційно-привабливе середовище, яке буде сприяти заходу в регіон потужних інвесторів, тим самим даючи реальну перспективу досягнення європейського рівня життя.

Отже, створення та активна діяльність такої структури як Ресурсно-інформаційний Центр в громаді стане каталізатором сталого розвитку та процвітання.

 –Чим саме займатиметься та за що відповідатиме інформаційно-ресурсний центр?

Головними напрямками роботи РІЦ має стати:

-Створення інформаційної бази даних щодо основних проблем та потреб громади та постійний моніторинг проблемних питань в територіальній громаді;

-Забезпечення інформаційної підтримки супутніх ресурсів, наповнення сайту, оновлення інтерактивної карти;

-Розробка заходів щодо поліпшення інвестиційної привабливості територіальних громад та створення належних умов для залучення інвестицій;

-Постійний моніторинг актуальних грантових пропозицій для територіальних громад та місцевих громадських організацій;

-Написання або надання практичної допомоги у написанні грантових проектів для громад;

-Налагодження та розвиток ефективної співпраці громадських інституцій, органів місцевої влади та міжнародних партнерів;

-Сприяння організаційному розвитку територіальних громад та громадських організацій – інформаційні семінари, тренінги, публічні обговорення.

– Яка методика створення РІЦ та якому органу він має підпорядковуватия?

Ресурсно-інформаційний центр створюється за пропозицією відповідної посадової особи (орган) про зміни до штатного розпису та структуру з послідуючим затвердженням рішенням сесії відповідного рівня. До складу Ресурсно-інформаційного Центру, на першому етапі, включаються штатні працівники виконавчого апарату відповідної ради. Для ефективної роботи центру необхідно передбачити наявність технічного забезпечення (приміщення, оргтехніка, комунікації).

-Як надалі Асоціація планує допомагати громадам зі створенням Центрів?

Наразі Секретаріат ВОАОМС розробив методичний посібник з рекомендаціями щодо створення інформаційно-ресурсних Центрів в громадах. Також плануємо проведення семінарів в режимі он-лайн на цю тему.

Даний посібник є рекомендаційним, а особливості створення Ресурсно-інформаційного Центру залежать від розміру та можливостей громади.

Матеріали, розроблені та підготовлені Асоціацією розраховані, в першу чергу, на керівників та працівників органів місцевого самоврядування територіальних громад, які вже об’єдналися, або лише розпочали відповідні процедури. Але всі, хто зацікавлені у створенні Ресурсно-інформаційних Центрів у громадах, можуть отримати відповідні консультації та рекомендаційні матеріали, звернувшись до Секретаріату ВОАОМС.