Голови районних рад Вінниччини переймали досвід Закарпаття

В Україні відбуваються процеси децентралізації, об’єднання громад та численні зміни в бюджетному та іншому законодавстві, які напряму торкаються органів місцевого самоврядування. Громадам важко адаптуватись у вирі таких змін та використовувати нові підходи в роботі, в тому числі з питань об’єднання громад. Співпраця між громадами дозволяє досягти позитивних зрушень з різних питань, в тому числі і економії громадських та бюджетних ресурсів, удосконалювати послуги,що може позитивно вплинути на економічний розвиток громад та поліпшувати стан інфраструктури.

Саме з метою перейняття досвіду об’єднання та розвитку громад, 28-30 жовтня самоврядці з Вінницької області відвідали Закарпаття.

Вінничани побували в громадах Мукачівського району, зокрема відвідали місто Мукачів, ознайомилися з напрямками роботи смт Берегово, оглянули об’єкти соціальної сфери м. Рахів, побували у смт Великий Бичків, та інших громадах Закарпатської області.

–        Мене особисто вразив розвиток туристичної сфери, – ділиться враженнями від поїздки Зоя Бонсевич, голова Хмільницької районної ради. – На Закарпатті  туризм в громадах  – це головний напрямок та основне  джерело доходу. Поряд з цією галузю розвивається й освіта, соціальна сфера, та інфраструктура. Значна увага приділяється екології, багато насаджень,  зелених  зон, парків відпочинку, фонтанів. В нас на Хмільниччині передовим також є розвиток туризму в громадах. Тому було досить пізнавально перейняти досвід колег Закарпаття саме в цьому напрямку.

А от голова Чернівецької райради Василь Мельничук  звернув увагу й на розвиток бізнесу, підприємництва і фермерства в громадах Закарпатського регіону.

–        На Закарпатті люди використовують сировинні ресурси за прямим їх призначенням і з урахуванням географічної складової цієї місцевості. Зокрема, тут майже кожне господарство має виноградники та займається виноробством. Та й цю галузь пов’язують з туризмом – влаштовують екскурсії на виноробні, показують весь процес виготовлення цього напою, влаштовують дегустації, проводять майстер-класи з лозоплетіння. Крім винограду,  вирощують й горіхові – фундук та ліщину. Майже кожне село знайшло свій напрямок, свою “родзинку”, яка вирізняє їх з-поміж інших громад. Цей напрямок й намагаються розвивати, – розповідає Василь Мельничук.

Підводячи підсумки візиту, керівник Центру організаційно-правового забезпечення, розвитку і реформування місцевого самоврядування  Секретаріату ВОАОМС Світлана Буяльська  підкреслила, що найважливіше під час таких поїздок перейняти досвід, вивчити успішні практики задля їхньої адаптації у своїх громадах.

Нагадаємо, що Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування активно працює в напрямку налагодження міжрегіонального партнерства на рівні територіальних громад Вінницької області та громад з інших областей України з метою  розвитку та поглиблення двостороннього співробітництва. Вже підписали Меморандуми про співробітництво ОТГ Вінниччини і Хмельниччини.

Наразі така ж співпраця планується з Івано-Франківською та Житомирською областями.