АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ВІННИЧЧИНИ ОБГОВОРИЛИ ПІД ЧАС ОНЛАЙН НАРАДИ

31 жовтня відбувся онлайн-семінар на тему: «Актуальні питання діяльності органів місцевого самоврядування», ініціатором та організатором  проведення якого стала Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування, за сприяння Вінницької ОДА та Вінницької обласної Ради.

Засідання пройшло під головуванням очільника обласної Ради, голови Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування Анатолія Олійника. Участь взяли  перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко, керівник Секретаріату Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування Віктор Вікалюк, керівники і фахівці департаментів та служб облдержадміністрації та територіальних органів виконавчої влади області. Зазначений семінар організовано для голів сільських, селищних та районних рад, керівників міст та об’єднаних територіальних громад.Загалом до обговорення важливих питань було підключені всі райони області та об’єднані територіальні громади.

Відкриваючи роботу семінару Анатолій Олійник окреслив коло питань та познайомив із доповідачами, які їх розкриють в ході семінару, побажав усім плідної роботи та знайти відповіді на ті питання, які виникають на місцях.

– Необхідно звикати до  таких форматів і ми будемо використовувати електронні засоби зв’язку для оперативності  вирішення питань, – зазначив Анатолій Олійник. – Секреатріат Асоціації придбав програмне забезпечення, за яким сьогодні ми вперше проводимо онлайн-семінар. І надалі будемо  практикувати таку форму спілкування.

В свою чергу Андрій Гижко підкреслив, що проведення подібних нарад є надзвичайно необхідним, адже реформа децентралізації, в першу чергу, передбачає передачу значної кількості повноважень, зокрема в галузі освіти, охорони здоров`я та соціального захисту населення, саме органам місцевого самоврядування та ОТГ.

Враховуючи, що органам місцевого самоврядування делеговано значну частину повноважень держави і вони виконують частину функцій держави, зокрема в галузі медицини, освіти, дорожнього господарства, благоустрою і т.д., на які виділяються відповідні субвенції, необхідно зважувати, що до завершення бюджетного року залишилось 60 днів. Тому вирішення фінансових питань пов’язаних із завершенням року – виплат заробітних плат і дофінансування енергоресурсів – це наше спільне завдання і необхідно, щоб на місцях було розуміння важливості цих питань. Адже це зона вашої безпосередньої відповідальності. Тож необхідно спрацювати таким чином, аби успішно завершити поточний бюджетний рік та сформувати збалансований бюджет на 2019 рік, – зазначив Андрій Гижко.

Виконувач обов’язків начальника управління дорожнього господарства облдержадміністрації Олег Бабій розповів про нововведення після створення нового підрозділу та додаткові заходи щодо утримання та експлуатації доріг місцевого значення та участі в цьому місцевих рад.

– На рівні області створені дві структури – управління дорожнього господарства та державне підприємство «Служба місцевих автомобільних доріг». Нам передано автомобільні дороги загального користування місцевого значення  протяжністю 7520 км, – повідомив Олег Васильович. – На загальнодержавному рівні для фінансового забезпечення цих доріг створено державний Дорожній фонд. Його значна частина (35%) спрямовується на розвиток мережі і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, 65% коштів – на автомобільні дороги державного значення. Цього року на утримання доріг місцевого значення передбачено субвенції 623 млн грн, фактичні надходження склали 506 млн грн. Станом на сьогодні використано 493 млн грн. на ремонт і утримання доріг. На 2019 рік виділено буде 1 млрд 10 млн грн, а потреба складає 1 млрд 200 млн грн. На виділені кошти буде проведено поточний ремонт, ліквідація аварійних ділянок доріг і забезпечення експлуатаційного утримання автомобільних доріг, поточний і середній ремонт доріг. Буде враховуватись необхідність функціонування закладів освіти та охорони здоров’я в контексті реформи децентралізації.

Начальник управління лікувально-профілактичної допомоги населенню Департаменту охорони здоров’я ОДА Ольга Задорожна детально і з презентацією розповіла про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості, організацію та фінансування фельдшерських пунктів.

– Зараз нас найбільше хвилює організація надання  якісної медичної допомоги та проблемне питання отримання  плати, – сказала Ольга Іванівна. – 2018 рік добігає кінця і ми маємо значні досягнення медичної реформи. Сьогодні у нас діє 49 центрів первинної медико-санітарної допомоги (минулого року – 35). Всі заклади стали автономними, вони отримали права як комунальні неприбуткові підприємства.

Ольга Задорожна повідомила присутнім, що з 1 січня 2019 року вводиться електронна медична картка пацієнта, з 1 квітня – електронний рецепт, з 1 липня – електронний лікарняний лист, електронне направлення на консультацію (обстеження) та починає діяти Програма безкоштовного обстеження. Усі громадяни, які мають скарги на роботу лікарів, можуть телефонувати на «гарячу лінію» НСЗУ – 1677. Якщо є три повідомлення від пацієнтів на роботу лікаря, з ним розривається угода.

Перший заступник генерального директора Вінницького обласного комунального підприємства «Віноблагроліс» Юрій Іорданов розповів про нові ставки податків на лісові землі.

– Згідно з Законом України від 10.07.2018 №2497-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств» була внесена поправка, що передбачає земельний податок на всі лісові землі України, – повідомив Юрій Іванович. –  Ми рекомендували районам області прийняти податок на рівні 0,1%, адже більша цифра призведе до банкрутства нашого підприємства. На жаль, лише деякі райони дослухались до нашого прохання і я дякую їм – це Мурованокуриловецький та Оратівський. А от, наприклад, Козятинський застосував ставку 4,22%, Шаргородський – 3,28%, Іллінецький – 2,16%, Барський – 1,94%. Відтак, ми маємо заплатити понад 30 млн грн податку при 4 млн грн чистого прибутку, які ми планували витратити на створення робочих місць у дочірних підприємствах «Віноблагроліс» в районах області. Це – прямий шлях до банкрутства.

Також Юрій Іорданов дав доручення усім директорам дочірних підприємств в районах області бути присутніми на усіх сесіях сільських, селищних, міських рад і просив голів рад повідомляти про проведення сесій.

Головний спеціаліст відділу загальної середньої дошкільної освіти Департаменту науки і освіти облдержадміністрації Олександр Лупещенко повідомив, що  95% дітей дошкільного віку Вінницької області відвідують дошкільні навчальні заклади.

– На жаль, досі існує черга на відвідування дитсадків, але вона зменшується, – сказав Олександр Олександрович. – Наприклад, цього року вона складає 1329 дітей, а у 2015-му була 2411.  

На Вінниччині діє 814 загальноосвітніх шкіл, у 2017-му їх було 860, але збільшилась кількість учнів: у 2018-1019 навчальному році  – 162 тисячі учнів, тоді як у 2015-1016 навчальних роках їх було 153 тисячі.

Начальник відділу адресної допомоги  Департаменту соціальної та молодіжної допомоги облдержадміністрації  Людмила Петришина розповіла про нові правила оформлення житлової субсидії, а начальник відділу бухгалтерського обліку, звітності та фінансового забезпечення Департаменту агропромислового розвитку, екології та природніх ресурсів облдержадміністрації Віталій Павлишен повідомив про  порядок надання та виплати дотації за молодняк великої рогатої худоби, вирощений в домогосподарствах населення.

– Прошу довести до відома усім мешканцям області, що Ощадбанк перейшов на новий формат виплати компенсацій і тому усі попередні довідки стали недійсними, – сказав Віталій Сергійович. – Тому необхідно терміново – до 1 грудня 2018 року – усім власникам молодняка з паспортом та ідентифікаційним номером звернутись до найближчого відділення Ощадбанку для поновлення документів.

Головний спеціаліст відділу житлової політики та благоустрою  управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації Ольга Сухомоська довела до відома присутніх і учасників онлайн-семінару  основні вимоги до розробки схем санітарної очистки та контролю у сфері благоустрою територій населених пунктів.

Завідувач сектором з питань запобігання корупції облдержадміністрації Андрій Сільницький озвучив актуальні питання Закону України «Про запобігання корупції».

– Рекомендую найближчим часом перевірити  термін дії ЕЦП кожного декларанта і з 1 січня до 1 квітня 2019 року заповнити декларацію про доходи – зазначив Андрій Володимирович. – Нагадаю, що у 2018 році  до суду було передано 234 протоколи про порушення Закону України, 86 осіб притягнути до адміністративної відповідальності, з яких 85 – невчасно подали декларацію або несвоєчасно повідомили про зміни у майновому стані.

Наприкінці зустрічі директор  КЗ «Вінницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій» Світлана Демко звернула увагу на те, що спеціалісти очолюваного нею центру готові  надавати консультації в організації надання допомоги дітей та молоді з функціональними обмеженнями віком від 7 до 35 років. До розмови долучилася громадянка Сполучених Штатів Америки Райан Карісса Анн як експерт з міжнародної технічної допомоги за програмою Корпусу миру США в Україні, яка пообіцяла надавати усю необхідну допомогу за своєю кваліфікацією.

Завершуючи нараду, керівник Секретаріату ВОАОМС Віктор Вікалюк подякував присутнім за проявлений інтерес та активну участь у заході такого  формату.

-Сьогодні був досить насичений порядок денний. Та нам хотілося висвітлити якнайбільше питань, що стосуються роботи органів місцевого самоврядування. Хочу наголосити, що всі ваші звернення ми опрацьовуємо та оперативно на них реагуємо.

Крім того,Віктор Васильович нагадав учасникам наради про напрями роботи Асоціації та ще раз розповів про масштабний міжнародний проект, який протягом двох років реалізовуватиме ВОАОМС.

-Цього року нам пощастило стати переможцями грантової програми ERASMUS. Учасниками  проекту Journey «Спільна організація для об’єднання сільських мереж молодих підприємців» буде молодь з трьох країн світу – України, Грузії та Азейбарджану. Вони вчитимуться розвивати підприємництво, власний бізнес та реалізовувати власні стартапи та креативні ідеї. Загальний бюджет проекту становить 150 тисяч євро. Тому прошу вас бути не байдужими і також приймати активну участь у проекті. – мовив Віктор Вікалюк.