ЖДАНІВСЬКА ГРОМАДА ПОЖИНАЄ ПЕРШІ ПЛОДИ ОБ’ЄДНАННЯ

Ось уже більше двох років живе самостійним життям об’єднана територіальна громада на Хмільниччині – Жданівська. До складу громади увійшли дві сільські ради та 5 населених пунктів: села Жданівка, Качанівка, Семки, Дібрівка та Ольгине. Особливою цю громаду робить те, що тут вже майже рік функціонує перший на Вінниччині центр безпеки громадян, який об’єднав навколо себе пожежно-рятувальну частину, поліцію, а в майбутньому і медичну службу.

Допомога за 15 хвилин

Центр — новий та комфортний: окремо є кімнати дільничного, куди можуть приходити місцеві мешканці із зверненнями, кімнати для прийому їжі, душова тощо.

Машина пожежна не нова, однак автівку вдосконалили та передали у Центр безпеки. Придбано необхідне обмундирування, запчастини, меблі та інвентар, здійснено заходи з благоустрою. Крім того, коштом місцевого бюджету проведено відповідне навчання працівників частини. Обійшовся Центр у два з половиною мільйони гривень — їх знайшли у бюджеті Жданівської об’єднаної територіальної громади.

Станіслава Ядвіжина, сільський голова об’єднаної  громади каже, що необхідність створення Центру безпеки виникла ще до об’єднання. Населений пункт віддалений  від районного центру, дорожнє покриття, м’яко кажучи, бажає бути кращим. В разі чого на рятувальну машину довелось би чекати бозна-скільки. Тому створення такого центру – це необхідність для жителів громади. роботу над його створенням почали ще до утворенняОТГ, а коли вже об’єдналися , – відразу ж почали створювати пожежну команду.

-В нашій громаду гостро постало питання безпеки громадян. Люди самі ініціювали створення пожежної бригади. Коли вже громада стала об’єднаною, ми активно почали роботу в цьому напрямку. Труднощі виникли з тим, що рік назад ще не було методики створення Центрів безпеки. Ми були, як то кажуть, першопрохідцями. Тепер от до нас приїздять переймати досвід з усієї України, – розказує сільський голова.

Наразі в штаті Центру працює 11 осіб – 9 рятувальників  та два дільничних інспектори. Найближчим часом планується доєднати до структури медичну службу. Також в планах створити єдиний диспетчерський пункт з одним номером, який в подальшому буде координувати роботу Центру.

Крім того, Жданвський Центр безпеки обслуговує не лише територію громади. Украдено договори про співробітництво з сусідніми сільськими радами. А пожежна варта чергує цілодобово.

Виїжджаємо на виклики по всьому району. Навіть за 60 кілометрів доводилось виїжджати, у село Курилівку, коли там горіла школа, – розповідає Володимир Ус, керівник Жданівського Центру безпеки. – Нині ж маємо договори про співробітництво з сусідніми громадами, обслуговуємо і їх територію. За минулий рік ми здійснили 11 виїздів, а починаючи з січня цього року вже було 12 виїздів на місця надзвичайних ситуацій. Це і пожежі, і аварії, і інші аварійні ситуації.

Інфраструктура та благоустрій покращились

Завдяки об’єднанню, громада змогла отримати державну субвенцію та спрямувати ці кошти на розвиток інфраструктури. Наразі в ОТГ ідуть роботи із відновлення існуючого та влаштування нового вуличного освітлення. Зокрема в селі Качанівка Жданівської ОТГ у 2018 році освітлено вулиці:Шевченка, Комарова, Кошового. Загальна протяжність ліній вуличного освітлення склала 2600 м., встановлено 36 нових енергоефективних ліхтарів. Роботи проводяться за кошти бюджету громади, на що вже використано  близько 200 000 грн.

Про чистоту громади та її благоустрій турбується комунальне підприємство «Війтівецький господар». Завдяки отриманій від держави субвенції на розвиток інфраструктури громади, комунальному підприємству вдалось обзавестись новою технікою: трактором, причепом, навантажувачем, маніпулятором, газонокосилками та бензопилами. А віднедавна тут запроваджено і роздільний збір сміття, причому вчать цьому ще зі школи, де також встановлено спеціальні контейнери. Наразі в громаді створено сім контейнерних майданчиків, де здійснюється сортування сміття на три фракції – скло, пластик та органічні відходи. Вторинну сировину громада здає приватній компанії, а органіку складують на сміттєвому полігоні.

В громаді запровадили роздільний збір побутових відходів. Мешканці свідомо підійшли до цього питання та почали сортувати пластик, скло і органічні відходи. Вторинну сировину здаємо приватній компанії, а органіку складуємо на сміттєвому полігоні.Кошти ідуть на потреби комунального підприємства, – розповідає керівник КП «Війтівецький господар» Віталій Мартинюк.

Віталій Мартинюк каже, що роботи в ОТГ стільки, що довелось розширити штат з 2 до 18 працівників. Крім вивозу сміття, підприємство займається обрізкою дерев, розчищенням території, облаштуванням вулиць і кладовищ, надаються мешканцям громади й ритуальні та індивідуальні послуги.

 

Школа з ІТ майбутнім

Жданівська школа має намір стати опорним навчальним закладом. Вона розрахована на 800 учнів, зараз тут навчається близько 150, працює 24 педагоги. Новітній підхід до викладання, креативна подача шкільного матеріалу, індивідуальна робота з кожним учнем, та позакласні гуртки приємно виділяють школу з-поміж інших в районі.

Про це свідчить і матеріально-технічна база школи, яка повністю відповідає вимогам програми «нова українська школа». Всі навчальні кабінети мають вільний доступ до Інтернету, оснащені мультимедійними системами, смарт-телевізорами, комп’ютерами, ноутбуками та проекторами. високі результати  та успішність учнів показують і показники ЗНО. За  підсумками результатів зовнішнього незалежного оцінювання Жданівська  школа посіла друге місце в районі, поступившись школі-гімназії м.Хмільник.

Та родзинкою цього навчального закладу є факультатив з програмування. Завдяки співпраці з агрохолдингом «Астарта Київ», в школі викладають курси з програмування та вивчення ІТ технологій. Наразі працює дві групи – дитяча і доросла. Зауважимо, що подібна освітня програма діє вже кілька років, в основному у великих обласних центрах та деяких містах обласного значення. А в межах сільської громади – Жданівка перша.

-Цей предмет викладається факультативно щоп’ятниці після занять. За цей час діти навчились писати програми, за допомогою яких створюються комп’ютерні ігри. В класі дев’ятнадцять учнів, в переважній більшості – другого-четвертого классу, – розповідає вчителька інформатики Жданівської школи Валентина Ткачук. – Ця програма вчить дітей математично та логічно мислити, це допомагає учням краще орієнтуватись в інших предметах. В кінці курсу діти захищають проект на вибір, а найкращі продовжують далі більш серйозно вчитись програмуванню. 

Цікавим є те, що саме навчання програмуванню проходить у вигляді гри. Уроки мають назви «Нахабний краб», «Лабіринт», «Загуглені в космосі», «Хрустальна куля» тощо, щоб дитині було максимально цікаво та легко робити складні речі.

Окрім дитячої, є старша група, в якій займаються жителі ОТГ (з сіл Війтівці, Качанівка та Семенівка). Їх програми розраховані на ознайомлення з персональним комп’ютером. Це люди від 20 до 50 років.

Валентина Ткачук каже, що аби викладати факультатив, сама пройшла курси з програмування, та вивчала методики викладання в подібних гуртках. Крім сучасних комп’ютерів, агроходлинг подарував кабінету інформатики роботів, на яких діти пізнають основи програмування.

ЦНАП наближає послуги

Центр надання адміністративних послуг було відкрито  у селі Качанівка зовсім нещодавно, та мешканці вже оцінили його переваги і активно користуються послугами, які надає ЦНАП.

Знаходиться він у будівлі, де раніше розміщувалася Качанівська сільська рада. Тут же знаходиться кабінет старости. ЦНАП знаходиться в центрі ОТГ, до нього зручно діставатися з будь-якого кінця громади.

Послугами “прозорого офісу” можуть скористатися не лише жителі навколишніх сіл, а й усієї області.

Як зазначає керівник Центру Вадим Чулаєвський, люди вже не мусять їхати у райцентр з документами аби вирішувати свої питання. Заяви працівники Центру приймають у Качанівці, а опрацьовують у районі. Окрім того, тут рідко можна побачити чергу, бо два реєстратори працюють швидко та якісно.

В ЦНАПі надаються нотаріальні та архітектурні послуги, проводиться реєстрація актів цивільного стану, приписка та виписка мешканців громади. Та з часом планується розширити спектр адміністративних послуг.

Варто зазначити, що Жданівська громада цього року стала переможцем програми «U-LEAD»  щодо осучаснення роботи ЦНАПу. Практична реалізація проекту розпочнеться восени цього року.

 

Турбота про кожного мешканця

Не забувають у Жданівці й про незахищені верстви населення. Так, керівництво громади уклало Меморандум про  соціальне партнерство з агрохолдингом «Астарта Київ» та ТОВ Хмільницьке. Завдяки цій співпраці в громаді покращили матеріально-технічне становище загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів, провели низку спільних заходів, свят та акцій.

Крім того, в громаді запроваджена соціальна програма «Турбота», яка спрямовує кошти на підтримку малозабезпечених сімей та виділяє кошти мешканцям, які потрапили у складні життєві обставини (смерть близьких, хвороба, тощо). Кошти виділяються з бюджету громади згідно зі зверненням особи, яка їх потребує.

Наразі в керівництва громади ще багато планів та непідкорених вершин, створення власного бренду та написання стратегії розвитку громади. Станіслава Ядвіжина каже, що об’єднання дало нове життя селам, які занепадали. І показником того, що громада активно розвивається та має майбутнє є потреба розширювати дитячі садочки.

-З об’єднанням громади ми в першу чергу відчули покращення в життєдіяльності нашого села, – каже сільський голова. – Це стосується всіх аспектів життя – як благоустрою, так і розвитку медицини, освіти, спорту та ін. Тож раджу всім, хто тільки думає про об’єднання підійти до цього питання виважено, але не боятись. Беріть на себе відповідальність за свою землю, за свої населені пункти. Вам тут жити і вашим дітям. Будьте впевнені в своїх силах, адже тільки разом, спільно, згуртовано ми можемо зробити наше життя кращим.