Vinnytsia Regional Association of Local Self-Government Bodies

History

Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування – це об’єднання, що покликане захищати інтереси виключно органів місцевого самоврядування. ВОАОМС є неприбутковою організацією, що об’єднує органи місцевого самоврядування Вінницької області для реалізації своїх Статутних завдань.

Асоціація була створена 23 квітня 2012 року на Установчих зборах уповноважених представників органів місцевого самоврядування Вінниччини (53 ради) в рамках проекту «Створення та розвиток діяльності Асоціації органів місцевого самоврядування Вінницької області», що співфінансувалась в рамках програми «Польська допомога розвитку» Міністерства закордонних справ Республіки Польща в 2012 році при активній підтримці Вінницької обласної Ради, ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» та Великопольського Центру Освіти і Курсів Самоврядування (Wokiss).

З 2012 року почав виходити «Вісник Вінницького самоврядування» – інформаційно-аналітичне видання для керівників і спеціалістів місцевого самоврядування.

В грудні 2013 року Асоціація разом із Швейцарсько-українським проектом «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO організували та провели семінар на тему «Стратегії розвитку територіальних громад Вінниччини. Кращі практики», де були презентовані стратегії розвитку декількох територіальних громад Вінниччини.

Протягом 2013 року Асоціація була активно залучена до напрацювання Стратегії  регіонального розвитку територіальних громад до 2020 року.

Протягом 2014 року Виконавчою дирекцією Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування було організовано і проведено ряд семінарів, конференцій, круглих столів, тренінгів щодо необхідності реформи місцевого самоврядування, децентралізації влади, вивчення думки керівників територіальних громад щодо перспектив проведення об’єднання громад.

2015 року Асоціацією було проведено ряд Круглих столів на тему «Формування спроможних громад – місцевий вимір». Метою цих заходів було визначення критеріїв формування спроможних територіальних громад на теренах Вінниччини; обговорення практичних аспектів реалізації Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

До Дня незалежності України з березня по серпень 2015 року Асоціацією проведено Конкурс «Вінниччина – регіон успішних людей».  Метою конкурсу було відзначення кращих  представників органів місцевого самоврядування, представників виробництва та бізнесу і інститутів громадянського суспільства-партнерів органів місцевого самоврядування; просування Вінниччини як успішного регіону з висококваліфікованими управлінцями та спеціалістами, розвинутою співпрацею влада-громадськість-бізнес; підвищення рейтингу області серед інших регіонів України.

Асоціацією започатковано проведення засідання Клубу міських та селищних голів Вінницької області. Цей формат спілкування дозволяє кожному голові міста і селища подати свої пропозиції та бути почутим колегами з тієї чи іншої проблематики

Створено і постійно наповнюється сайт Асоціації, де розміщена вся інформація про її членів та партнерів, висвітлюються новини як про членів Асоціації, так і ті, які можуть бути їм корисними. На сайті розміщується інформація про заходи, які проводить Асоціація, кращі практики, постійно оновлюється  база  даних грантів, конкурсів та проектів, які надаються українськими і міжнародними організаціями та фондами на розвиток територіальних громад Вінницької області.

29 січня 2016 року на загальних зборах членів Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування було ухвалено певні кадрові зміни в керівництві Асоціації, зокрема її новим головою обрано голову обласної Ради Анатолія Олійника. Також удосконалено статут і структуру ВОАОМС.

Так, замість Дирекції створено новий постійно діючий орган – Секретаріат, а в його складі – три центри для надання підтримки громадянам.

Центр організаційно-правового забезпечення розвитку та реформування органів місцевого самоврядування займається моніторингом рішень, що стосуються розвитку місцевого самоврядування. Він розробляє пропозиції до рішень, яких потребують громадяни, також лобіюватиме через народних депутатів ухвалення законів, які позитивно впливатимуть на діяльність місцевого самоврядування.

Центр промоцій ї зовнішніх зв’язків покликаний показати потенціал області та громад у залученні інвестицій і в використанні внутрішніх резервів. Визначення потенційних напрямків розвитку регіону, встановлення контактів із закордонними партнерами,розробка програм із перспективних напрямків розвитку області та окремих територій – головні завдання цього Центру.

Центр розвитку інвестиційної спроможності та залучення ресурсів уже має великий практичний досвід. Він відповідає за моніторинг грантових проектів, інформує про програми і конкурси, актуальні саме для Вінницької області, допомагає в розробці й написанні проектів та в їх успішній реалізації.

Протягом 2016 року Секретаріат Асоціації активно працював в напрямку налагодження двостороннього звязку зі своїми членами: проведено ряд зустрічей, семінарів, круглих столів та конференцій.  Як результат – до 80% підвищилась якість комунікування засобами електронного листування.

Так, протягом травня-серпня Секретаріатом організовано презентаційні зустрічі в усіх районах області. На них презентувалися основні напрямки діяльності Асоціації, робота структурних підрозділів – Центрів та, щонайважливіше, – налагоджувався комунікаційний звязок з громадами.

Іншим важливим напрямком діяльності Асоціації є розбудова “грантової вертикалі” – щоб щоб в кожній громаді був працівник, відповідальний за грантову діяльність та залучення коштів в громаду, який би був активний та постійно на зв’язку. Крім того, в кожній раді має бути 2-3 особи, котрі також займатимуться цими питаннями. 40% районів вже мають таких працівників. Сформовано базу даних відповідальних осіб з грантової діяльності, яка наразі нараховує близько 800 осіб. Та робота в цьому напрямку триває.

Щоб вертикаль працювала, Асоціація провела навчальні тури по всіх районах області , де основним було питання підготовки кваліфікованих фахівців з написання проектів. Навчили більше 700 осіб.

Одним з напрямків роботи Асоціації є залучення до роботи експертів з питань, що найбільше турбують громади. Так, наприкінці липня була створена  лінія правових консультацій для членів Асоціації. Її функціонування забезпечує чотири галузевих фахівця, інформацію про котрих та контактні телефони можна дізнатись на сайті ВОАОМС. Окрім вирішення особистісних питань громади, фахівці займаються моніторингом нормативних актів омс, важливих законопроектів, що стосуються роботи органів місцевого самоврядування. На сайті можна ознайомитись із їх дослідженнями, висновками та рекомендаціями  вирішення проблемних питань.

Крім того, Секретаріатом  ВОАОМС започатковано і видається збірка методичних матеріалів – “Бібліотека місцевого самоврядування”. Наразі випущено такі  збірники: “Особливості обєднання територіальних громад в Україні”, “Путівник замовника – по роботі в системі  ПРОЗОРО”, “Методичні рекомендації для написання проектів та отримання грантів”, “Ефективні методи промоції і стійкі міжнародні контакти”, “Створення ресурсно-інформаційних центрів у територіальних громадах” та інші.

Асоціацією з метою активізації співпраці з вітчизняними та міжнародними організаціями підписано ряд меморандумів, а саме:- з Програмою розвитку Організації Обєднаних Націй («ПРООН»);- З Регіональним центром надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області;- з Асоціацією «Укрсадпром»;

Задля обміну досвідом та поширення кращих практик, започатковано та проводяться навчальні семінари, участь в яких приймають представники територіальних громад області, зацікавлені у перейнятті досвіду. Так, протягом 2016- 2018 року проведено навчально-методичні семінари з питань використання кращих практик для розвитку територіальних громад: з запровадження кластеру по вирощуванню та переробці фруктів та ягід в с. Снітків Мурованокуриловецького району; по створенню кооперативів по переробці сільськогосподарської продукції;  з вивчення досвіду по запровадженню та використанню енергоефективних та енергозберігаючих технологій,  зі створення інформаційно-ресурсних центрів в громадах та розбудові центрів безпеки громадян.

Секретаріат Вінницької обласної Асоціації виконує функцію Виконавчого адміністратора Конкурсу проектів розвитку територіальних громад у відповідності до вимог розпорядження голови обласної Ради. Протягом 2016-2018 року, під час виконання цих функцій, була проведена експертна оцінка поданих на  обласні конкурси проектів розвитку територіальних громад і підготовлені відповідні експертні висновки, які дали змогу конкурсній раді визначити переможців  конкурсу.

Асоціація стала прикладом того, як можна вміло використовувати промоцію для свого розвитку, щоб вчити на власному досвіді громади. Усі платформи, контакти та потенційні можливості випробовуються в першу чергу на діяльності Асоціації.

Сторінки Асоціації в соціальних мережах «Facebook» (українською та англійською мовами)«Instagram», «Twitter», «LinkedIn» – постійно наповнюються інформацією про діяльність Асоціації, корисними документами, виданнями, новинами, репортажами про кращих практиків тощо. Майже втричі зросла аудиторія Асоціації у соцмережах!

Асоціація започаткувала серію репортажів, аби показати кращих практиків залучення позабюджетних коштів. Ми відзняли матеріал про:Липовецький р-н,Чечельницький р-н,Піщанський р-н, Іллінецький р-н, Муровано-Куриловецький р-н, Хмільницький р-н, Гніванський р-н та інші.

Одним з найбільш важливих напрямків роботи Асоціації є розвиток міжнародного співробітництва та активізація міжнародної діяльності Асоціації та її членів.

В Асоціації працює волонтер Корпусу Миру в Україні Ешлі Блейк Неілсен. Вона допомагає ВОАОМС з виконанням статутних завдань,організацією навчань, займається грантовою діяльністю та консультує громади щодо співпраці з волонтерами.

З Фундацією «ФЕРСО» ВОАОМС має спільний проект, що стосується вчителів. Обговорюється концепція та деталі подальших спільних проектів, які стосуються наших громад, а саме – безробітних сільських мешканців, зокрема жінок та молоді.

З метою сприяння налагодженню партнерських зав’язків на офіційному сайті Асоціації створено вкладку «Шукаю партнера», що транслюватиметься двома мовами: українською та англійською. Як зазначалось раніше, сайт Асоціації проглядають іноземні користувачі, що можуть бути потенційними партнерами для наших громад.

З 2018 року розпочалася робота Асоціації у новому форматі – проведення навчань, семінарів, нарад та зустрічей у режимі онлайн. В майбутньому навчання в такому форматі будуть на постійній основі. Це дасть можливість оперативно ділитись інформацією, зекономить час та сили на переїздах, та налагодить тісні взаємостосунки з членами ВОАОМС.

Наразі Асоціація досить активно розвивається, розширює  перед собою  цілі і завдання. На сторінках в соціальних мережах проводяться конкурси, вікторини, опитування. Налагоджується система зворотнього зв’язку з членами Асоціації. А їх кількість безупинно зростає.

buklet voaoms